איך מתחילים להקים גן שעשועים?

הקמת גן שעשועים היא עניין מורכב הדורש מתן תשומת לב למספר רב של היבטים. גני השעשועים הם בראש וראשונה מרחבים בטוחים ומוגנים עבור ילדינו ולכן עניין הבטיחות הוא הראשון בסדר העדיפות.
תכנון הגן יחל תמיד מההיבט הבטיחותי.
השאלות שנצטרך לתת עליהן מענה בבואנו לתכנן את הגן הן:

האם הגן נמצא בקרבת כביש או חניון ? אם כן , עליו להיות מגודר והגישה אליו צריכה להיות בטוחה.
האם ישנן תשתיות חשמל תחתיות או עיליות בשטח הגן ? אם כן , יש לברר איזה סוג סוג תשתיות והאם ניתן להתקין מתקני משחק במקום.
מה התשתית הקיימת בשטח הגן העתידי ?
האם יש צורך בעבודות תשתית על מנת להכשיר את שטח הגן?
האם יש שבילי גישה נגישים לבעלי מוגבלויות?
מהו גודל השטח המוקצה למתקני המשחקים במקום? לכל מתקן יש שטח בטיחות נדרש ע”פ התקן (1498) למתקני משחק. שטחי הבטיחות של המתקנים צריכים להיות מותאמים לתקן (1498) ומטרתם להלום את הנפילה מגובה ולמנוע פציעות מיותרות. חלק משמעותי מתקציב הגן יופנה להתקנת המצעים ההולמים.

לאחר שבחנו את ההיבטים הבטיחותיים כדאי להתייחס לצרכים הקיימים אל מול התקציבים הקיימים ושטחי הגן. כלומר, כעת יש לשאול : האם הגן צריך לתת מענה לכל הגילאים או להיות מותאם לצורך מסוים ? (שטח פעוטות לדוגמא) .
במידה והוחלט כי שטח הגן ייתן מענה לכל הגילאים יש לבדוק את גודל השטח המוקצה למתקנים ואת התקציב הקיים. בבניית גן רב גילאי יש לחלק את שטחי הגן ע”פ גילאי המשתמשים בו כלומר : שטח פעוטות, שטח בוגרים , מתקנים אתגריים , מתקני כושר וספורט ושטחי מנוחה מוצלים. במקרה כזה גם הנדנדות יקבלו מתחם מוגדר המופרד משטח שאר המתקנים על מנת להפוך את השימוש בהן לבטוח יותר. במקרים רבים גורמים כמו שטח הגן ו/ או תקציב יובילו אותנו להחלטה לוותר על חלק מהחלומות ולהתמקד בצרכים של קבוצה זו או אחרת שתזכה ליהנות ממתקני הגן.
בכל גן שגודלו יותר מ 150 מ”ר יש לקחת בחשבון הנגשת שליש משטח הגן . וזאת בכפוף לתקן הנגישות המקדם שילוב אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים במתקני הגן . גם חלקים מהמתקנים צריכים להיות מונגשים בצורה זו או אחרת ע”פ תקן הנגישות.

נושא הנראות של הגן צריך לעלות בשלב זה והשאלות עליהן יש לתת את הדעת הן:
מהם חומרי הגלם הרצויים? לכל חומר גלם יש יתרונות וחסרונות , עץ לדוגמא מתאים בסביבה ירוקה וכפרית ומשתלב היטב בנוף אך הוא זקוק לתחזוקה שוטפת ולשימור . מתכת צבעונית ועמידה יותר אך נתפסת כחומר גלם קר ופחות ידידותי בעיני חלק מהאנשים. באחרונה החלו יצרנים להשתמש בחומרים פלסטיים (HDPE HPL) שהם נעימים יותר מהמתכת ובה בעת צבעוניים ועמידים לא פחות.
כיצד הגן משתלב בסביבה ? האם המתקנים הם מתקנים קלאסיים כמו מגדלים סולמות גשרים מנהרות ומגלשות או מתקנים מודרניים כמו מתקנים אתגריים (אקסטרים) המעודדים טיפוס על כבלים ,קירות טיפוס צבעוניים ונדנדות רחף המתעופפות לכל עבר.
כיצד הגן משלב בתוכו שטחים מוצלים ? הצללה טבעית באמצעות עצים או הצללה מלאכותית באמצעות בדי הצללה על גבי קונסטרוקציית פלדה הניתנים להסרה בחודשי החורף. גם שטחי מנוחה שבהם פרגולות, ספסלים ואשפתונים נחוצים בכדי להפוך את שטח הגן לנעים יותר.

השטחים הציבוריים והמתקנים הקיימים בהם הם חלק מחיינו .בכל ביקור בהם , אם בכדי לשחק ,להתאמן ולעסוק בפעילות גופנית או לקיים מפגשים חברתיים ומשפחתיים אנו עושים בהם שימוש מבלי לחשוב על כל התהליכים ,החל משלב תכנון הגן וייצור המתקנים ועד להתקנתם בשטח הציבורי. תכנון הגן והקמתו תוך כדי התייחסות מקצועית לכלל ההיבטים, הצרכים והמגבלות זה בדיוק העסק שלנו ואנו עושים אותו בכובד ראש אך גם בהנאה רבה.

נשמח לסייע בכל שאלה או בקשה ולשלוח איש מקצוע לשטח (ללא כל התחייבות) על מנת שגן השעשועים שלכם יתאים בדיוק בשבילכם.